Ca psihoterapeut…
Am obținut diploma de licență la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea Babeș – Bolyai, Cluj-Napoca. Apoi, diploma de masterat MSc în Psihologie Pozitivă și Coaching la Universitatea East London, Londra, din Marea Britanie. Am încheiat educația formală obținând diploma de masterat în psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie în cadrul masteratului de Tehnici Psihologice de Control al Comportamentului și Dezvoltarea Potențialului Uman.Din 2019 sunt membru în Colegiul Psihologilor din România și psihoterapeut practicant autonom cu formarea de bază în psihoterapia cognitiv – comportamentală.
Interesele mele în domeniul psihoterapiei cuprind tratamentul tulburărilor de anxietate și fobii specifice, probleme de imagine corporală, dificultăți de relaționare, schimbări în stilul de viață și construirea sensului și scopurilor personale. Sunt curioasă de subiecte precum jocul/joaca și creativitatea, dinamica dintre plăcere și durere, stiluri de învățare și procesarea informațiilor și multe altele.
Ca om…
Formarea mea ca psihoterapeut este influențată și de activitățile mele personale. Mare parte din timpul liber îmi este ocupat de ieșitul în natură cu grupul de prieteni, de citit romane fantastice sau cărți de specialitate. Nu în ultimul rând, mă relaxez jucând boardgames și sporturi alături de prietenii dragi sau mă uit la desene animate japoneze. Sunt foarte recunoscătoare că am cu cine să împărtășesc aceste pasiuni și să îmi îndeplinesc visele și dorințele personale.
Uneori mă gândesc că nu „fac ce ar trebui să facă un adult responsabil” pentru că îmi ocup timpul cu astfel de activității puerile și neproductive. Din fericire, îmi amintesc repede că tot eu sunt cea care crede că viața nu merită luată atât de în serios. Am observat că în acel spațiu ludic pe care cu greu ni-l permitem să îl accesăm, de fapt se dezvoltă creativitatea și potențialul ființei umane.


